Czyszczenie i impregnacja gresu

Czyszczenie i impregnacja gresu

Wszystkie typy nawierzchni wymagają regularnej pielęgnacji i czyszczenia by nie wnikały w niego trwałe zabrudzenia mogące popsuć efekt estetyczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku gresów, gdyż są one podatne na zabrudzenia. W jaki więc sposób najlepiej dbać o powierzchnie gresowe by zawsze były utrzymane w czystości?

Czyszczenie i pielęgnacja płytek gresowych

Jeśli nie chcemy by powierzchnia płytek nie uległa zmianie wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Płytki gresowe regularnie czyścimy na mokro z dodatkiem detergentu lub specjalnego preparatu, który dedykowany jest do tego typu powierzchni. Pamiętajmy jednak by nie był to preparat zawierający środki ścierające. Bardzo ważne jest również wytarcie całej podłogi do sucha tuż po jej wyczyszczeniu. Jeżeli na podłodze znajdują się zabrudzenia z tłuszczu, przebarwienia z herbaty, kawy, wina, oleju, soku owocowym czy rdzy warto jest zastosować specjalne wywabiacze, które są przeznaczone do gresowych nawierzchni. Zazwyczaj preparat stosuje się bezpośrednio na płytkę bez rozcieńczenia, czeka do wyschnięcia i następnie usuwa mokrą gąbką. Preparat ma za zadanie wchłonąć plamę.  W przypadku gresu technicznego (naturalnego, matowego) stosujemy ogólnie dostępne środki przeznaczone do czyszczenia kamienia naturalnego, które następnie należy dokładnie spłukać z powierzchni.

Impregnacja gresu polerowanego

Gres polerowany jako jedyny spośród gresów powinien zostać zaimpregnowany. Wśród szerokiej oferty środków pielęgnacyjnych znajdują się specjalnie przeznaczone do impregnacji, odświeżające wygląd i nadające połysk. Są to specjalistyczne, nieprzepuszczalne preparaty na bazie rozpuszczalników, które wypełniają otwarte pory. Dzięki temu powstaje bariera utrudniająca przenikanie wszelkiego typu zabrudzeń. Impregnację wykonuje się tuż po ułożeniu płytek ale przed wykonaniem fugowania. Środek ten najlepiej jest rozprowadzić za pomocą szerokiego pędzla i pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Po upływie tego czasu posadzkę trzeba wypolerować by można było z niej korzystać. Taki zabieg wystarczy powtórzyć raz na rok.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *